Non-governmental All-Ukrainian Public Organization
"TV Viewers Association of Parents of Ukraine"

Єдиний в Україні сайт, на якому міститься найпотрібніша і найправдивіша інформація про медіа та кіноіндустрію і завдяки якому кожна сім’я може своїми діями впливати на ефективний захист психофізичного здоров’я своєї дитини, зберегти міць родини, та культурні і духовні надбання країни.

Батьки обирають найкращий телеканал 2020 року

ТРК "Україна"
Інтер
1+1
СТБ
ICTV
Новий канал
UA:ПЕРШИЙ
2+2
ТЕТ
НТН
К 1
К 2
МЕГА


Батьки обирають найкращий телеканал для дітей 2020 року

Малятко TV
ПлюсПлюс
Піксель TV

22.04.2004

Втілення трилера (по фільму «Бригада»)

Ідея цієї публікації виникла випадково. Просто якось звернув увагу на газетну замітку про реальний злочин, який, по суті, відтворив сюжет одного з кінофільмів і водночас пригадав, що такі матеріали потрапляли на очі доволі часто. А коли підняв свою картотеку, то знайшов там стільки аналогічних фактів за останні роки, що висновок про надзвичайне загострення проблеми впливу кіно на криміногенну ситуацію напросився сам собою. Щоб не бути голослівним, розповім про частину з тих випадків, а читачі хай судять самі.

До речі, саме в кіно з’явилася, фантастична на перший погляд, ситуація, коли вигаданий персонаж, — як правило, віртуальний герой, що блукає нетрями комп’ютерних мереж, — втілюється у реальний жах. Виявляється, це далеко не фантастика.


До речі, саме в кіно з’явилася, фантастична на перший погляд, ситуація, коли вигаданий персонаж, — як правило, віртуальний герой, що блукає нетрями комп’ютерних мереж, — втілюється у реальний жах. Виявляється, це далеко не фантастика.

«У чому сила, брате?»

Газети писали, що лише за перше півріччя минулого року в Росії трапилося понад 200 вбивств, котрі повторювали епізоди тих чи інших кінофільмів. Чимало зла, зокрема, наробили такі кінодилогії як «Брат» і «Матриця». До речі, до останньої вже знято й третю частину.

Правда, мені особисто незрозуміло, що такого захоплюючого у пригодах «відмороженого» вбивці Даніли з фільму «Брат», але в росіян цей образ «прастова русскава парня» набув неабиякої популярності. Ледь не кожного четвертого новонародженого хлопчика тамтешній православний люд називає іменем головного кіногероя, а дехто намагається й наслідувати його.

Скажімо, в одному з підмосковних містечок місцевий житель, посварившись із сусідом по комунальній квартирі, застрілив його з власної рушниці.

Вбивцю затримали на місці злочину. Під час арешту він лише тупо повторював сакраментальну фразу свого кінокумира: «У чому сила, брате?»
На відміну від примітивного «Брата» інша стрічка, про яку піде мова, — «Матриця» вважається фільмом інтелектуальним. Авжеж, знята вона в дусі часу: світ захоплюють інопланетяни, які ще не набили оскомину, а комп’ютери, перетворюють людей на рабів, що живуть у створеному машинами симуляторі. Ну і як від цього звільнитися? Ні сценарист, ні режисер не знайшли іншого виходу, крім банального міцного кулака та скорострільного автомата. Такий самий шлях, щоправда, вже у реальному житті, обрав один із сумнозвісних вашингтонських снайперів. Коли його нарешті затримали, він написав великими літерами на стіні своєї камери: «Звільнися від Матриці». Ця «свобода», якщо не помиляюся, коштувала понад 60 життів невинних людей, застрілених зі снайперської гвинтівки.

Відлуння «Матриці» відчули і в іншому стольному граді — Москві. В одній із квартир знайшли з перерізаним горлом дочку відомого співака Володимира Кузьміна. Вбивця, якого й досі не спіймали, написав на дверях помешкання: «Мене захопила Матриця».

Зрештою, згадаймо такий відомий кіношедевр, як «Хрещений батько». Відомий режисер, знаменитий композитор, «зоряний» склад акторів дійсно зробили з цієї стрічки витвір мистецтва. А наслідки? Наведу лише один приклад, який врізався у пам’ять ще в ті часи, коли навіть і не думав, що писатиму цей матеріал. Кілька років тому по телебаченню демонстрували американський фільм про мафію. В основі його лежали свідчення самих бандюків, з яких найбільше запам’ятався один з бойовиків ірландського бандитського угруповання. Він розповідав, як, пробувши деякий час у банді, тверезо оцінив ситуацію і знайшов у собі сили порвати з кримінальним середовищем. Підшукав роботу, одружився. Про його минуле ніхто й не здогадувався, в тому числі й поліція. Щоправда, життя добропорядного громадянина вів доти, поки не закортіло переглянути хіт тодішнього кіносезону — фільм «Хрещений батько».

— Там було багато неправди, — розповідав пізніше чоловік. — Однак сама романтична атмосфера стрічки так захопила, що я вирішив повернутися у банду.

Далі він зайнявся звичною справою бойовика, убив кількох людей, поки не потрапив до рук поліції. Рятуючись від електричного стільця, пішов на співпрацю з правоохоронними органами. Зрештою, це вже деталі, котрі не стосуються головної теми нашої розмови. Але в цьому прикладі вразило, що таке трапилося в Америці, де люди, здавалося б, давно мали виробити імунітет до численних фільмів з елементами насилля, сприймаючи це як суто екранне дійство. Щось на зразок казки для дорослих.

Що тоді вже говорити про пострадянські країни. Нема сумнівів, що нинішньому розквітові злочинності чимало посприяло й телебачення. Причому негативний вплив мають навіть такі дотепні і нешкідливі на перший погляд стрічки, як шанований автором цих рядків серіал «Менти». Хоча в прикладі, котрий збираюся навести, не називають його прямо, але з опису можна припустити, що йдеться про серію з бандою вбивць автовласників. У ній доволі скрупульозно показана технологія злочину, що, очевидно, й спонукало двох рідних братів з Владивостока спробувати розбагатіти у такий спосіб. Це не вдалося, хоча встигли позбавити людину — власника стареньких «Жигулів» — життя. До речі, сам процес убивства шокував злочинців. Не так легко і «красиво», як це можна було побачити в кіно, розпрощалася їх жертва з життям. Далі шок довелося пережити вже добропорядним батькам і сусідам молодиків, яких затримали за підозрою у вбивстві. Хто міг подумати, що на таке здатні юнаки, котрі не вживали алкоголю, не курили, про наркотики, звісно, й мови не могло бути, і сумлінно відвідували... церкву.

Так само на доброму рахунку в батьків, сусідів та вчителів були троє молодих хлопців, до речі, не з бідних сімей, з Івано-Франківська. Вони жили в одному будинку, дружили з дитинства — подібно до головних героїв ще одного відомого телесеріалу «Бригада», який з інтересом дивилися. І захопилися ним настільки, що й самих потягло на «подвиги». На щастя, накоїти багато лиха не дала міліція, котра затримала «бригадирів» після першого ж пограбування. У зловмисників вилучили кастети, маски та інше бандитське причандалля. Але знаєте, що найбільше турбує? У «Бригаду» вже граються навіть першокласники, і дай Боже, щоб ця бандитська псевдоромантика залишилася тільки на рівні ігор.

Та все ж бойовики і детективи не мають такого негативного впливу і таких серйозних наслідків, як фільми жахів і трилери.

Мовчання ягнят породжує маніяків
Навмисне не взяв у лапки назву цього теж доволі відомого фільму. Далі зрозумієте чому. А почну з ще одного поширеного твердження, що страх у людини — від сатани. Саме таку мету — налякати, зворохобити глядача і ставлять перед собою кінофільми цього жанру. Що відбувається далі, також покажу на прикладах. Скажімо, двоє 10-річних хлопчаків після перегляду фільму жахів «Чаки-3» викрали дворічного малюка сусідів по будинку і після двох днів жахливих тортур вбили дитинча саме так, як це було показано у стрічці. Інший малолітній прихильник цього жанру, наслідуючи героя кінофільму «П’ятниця-13» (назва свідчить сама за себе) зарубав сокирою сестру і накинувся на стару сусідку. 16-річна школярка відрубала сусідові голову, щоб подивитися, чи буде вона говорити, як це бачила у стрічці «Кров, що запеклася».

Не відстають від дітей і дорослі. Після перегляду фільму «Мовчання ягнят» один вар’ят, натхнений «кулінарними» пристрастями героя стрічки канібала Лекгора, вирішив і собі посмакувати людською печінкою, яку вирізав у вбитої сусідки. інший прихильник цього фільму та згаданого героя вбив і розчленував сімох людей, м’ясом яких, очевидно, й харчувався, бо ним був забитий весь його холодильник.

На думку психологів, саме «Мовчання ягнят» деякою мірою спонукало піти кривавою стежкою так званого вбивцю з Луїзіанських боліт (США). На рахунку цього маніяка — 25 убитих жінок, яким він повиколював очі. Його так і не спіймали. Один з американських письменників обрав цього серійного вбивцю, точніше, його злочини та уявний психологічний портрет, прототипом своєї книжки «Ганнібал», котра вийшла мільйонним тиражем. Голлівуд купив право її екранізації за рекордну в історії кіно суму — 10 мільйонів доларів. Тим часом поліцейські побоюються, що після виходу на екрани цієї стрічки маніяк, котрий уже не давав про себе знати, знову візьметься за старе.

З наукової точки зору такі побоювання цілком обгрунтовані. Вже під час підготовки цього матеріалу мені на очі потрапила одна публікація про серійних убивць. Російські експерти, проаналізувавши нинішню ситуацію, прийшли до висновку, що вона як ніколи сприятлива для появи різних маніяків. В Україні такі досліди, на жаль, не проводилися. Хоча в силу обставин ми поки що мало чим відрізняємося від північного сусіда. Це по-перше. По-друге, вже мали серйозний сигнал — знавіснілого вбивцю Онопрієнка, на совісті якого понад півсотні загублених душ, у тому числі й дітей. Можна пригадати і, так би мовити, свіжий факт, коли в одній зі східних областей України виявили маніяка, котрий убив і сховав трупи в криниці у себе на подвір’ї 11 жінок. До чого тут кіно, спитаєте. А річ у тім, що, як встановили російські дослідники, воно надзвичайно впливає на появу майбутнього «звіра». Переглядаючи такі стрічки, особа, в душі, точніше, у хворобливому мозку якої десь жевріють відповідні нахили, набирається, так би мовити, натхнення. Поступово ототожнюючи себе з кіноманіяком, врешті-решт стає реальним серійним убивцею. Недаремно ж під час затримання таких осіб правоохоронці знаходили в них удома цілі колекції відеокасет з трилерами та чимало літератури про маніяків на кшталт уже згаданого «Ганнібала».

Саме через пункт прокату відеокасет російським правоохоронцям вдалося вийти на маніяка з міста Находки, котрий убив трьох повій. Його захопленням були фільми жахів з морськими чудовиськами на зразок сумнозвісних «щелеп». Врешті-решт він настільки усвідомив себе якоюсь «акулою» (пікантний момент — тільки в такому стані він міг більш-менш нормально займатися сексом), що виготовив із зубів цього морського хижака подібне до граблів знаряддя вбивства, котрим розправлявся з повіями після сексуальних утіх. До речі, збоченець полюбляв цим займатися, переглядаючи одночасно черговий фільм жахів.

Зрозуміло, що заборонити такі кіно і книжки неможливо. Але й мовчати про існування цієї проблеми не можна. Пишу це, грунтуючись на лейтмотиві того ж «Мовчання ягнят», суть якого зводиться до того, що маніяк безкарно вбивав, поки чергова жертва не виявила спротив. Як його виявити у цій ситуації, важко сказати. Можна, зрештою, перенести демонстрацію таких стрічок на пізню годину, як це є з еротичними фільмами. Бо, дійсно, якийсь маразм виходить: показувати на екрані чудове оголене жіноче тіло — це аморально, а демонструвати повні жорстокості і насилля сцени — нормально...

Зрештою, у себе вдома автор цих рядків вирішив проблему просто. Здебільшого переконанням, щоправда, на початках довелося вдатися і до батьківського авторитету, досяг того, що в нашій сім’ї трилери та фільми жахів не в пошані.

До речі, вони шкодять не тільки глядачам, але й своїм творцям. Скажімо, загинув під лавиною виконавець ролі бандита Даніли режисер дилогії «Брат». Як тут не згадати повний ненависті українофобський фільм «Брат-2», котрий, з якимось садомазохістським задоволенням демонстрував недавно канал «Інтер».

Можна навести й трагічний випадок з родиною відомого кінорежисера Романа Поланського, який знімав містичне кіно. Його вагітну дружину та гостей, котрі того нещасливого дня зібралися на віллі режисера, зарізала банда сатаністів. Парапсихологи стверджують, що в таких випадках чітко проглядається причинно-наслідковий зв’язок. Тішитися тут, звісно, немає чим, але нагадувати варто...

Ігор НИКОРОВИЧ
Газета "Галичина"

 • Кращі фільми для всієї родини • Кращі телеканали для всієї родини

  1. 1+1

  2. СТБ

  3. Інтер

  4. ICTV • Кращі кінотеатри для всієї родини

  1. Мережа кінотеатрів "Планета Кіно"

  2. Мережа кінотеатрів
  "Multiplex" (м.Київ)

  3. Розважальний комплекс «Dream Town» (м.Київ)
 •  УВАГА!  

  Шановні батьки! Просимо Вас у випадку виявлення фактів порушення законодавства України покликаного захищати суспільну мораль, або права неповнолітніх глядачів, слухачів, терміново звернутись до нашої організації із підтверджуючою інформацією (фото-відео зйомка, квитки кінотеатрів, запис телевізійних та радіопередач, тощо). Від Вас залежить європейський вибір, демократія, законність та майбутнє Української Нації. Майбутнє наших дітей в наших руках.


  Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Організація може не поділяти думку авторів. Організація залишає за собою право редагувати надані матеріали.

  Публікація в інших виданнях матеріалів рубрик "колонка Максима Ростоцького" та "Фотогалерея" можлива тільки за умов погодження з автором.

  При використанні матеріалів сайту посилання на нього є обов’язковим.


  © Телеглядацька Асоціація Батьків України, 2004—2006
  Контакт: info@tabu.org.ua

  Створено: Addesign.com.ua, 2006
                                                                  META-Ukraine