15.03.2006 Проти насильства на екранах - асоціацією. В Україні створили Телеглядацьку асоціацію батьків, яка захищатиме маленьких телеглядачів від жорсткості та насильства на ТБ
Батьки, занепокоєні недотриманням провідними телеканалами чинного законодавства, яке забороняє показувати у денний час фільми із елементами жорстокості та насильства, об'єднались у Всеукраїнську громадську організацію "Телеглядацька асоціація батьків України", аби, так би мовити, стати на сторожі дитячої психіки і суспільної моралі. Детальніше про це в інтерв'ю "Поступу" розповів голова цієї організації Максим Ростоцький.
- Ваша організація моніторить телепрограми на телебаченні і часто звертається до Нацради з питань телебачення і радіомовлення зі своїми зауваженнями. Що є предметом цих звернень?
- Останнє наше звернення, яке ми надіслали кілька днів тому, було продиктоване тим, що ми хочемо сприяти тому, аби Нацрада затвердила рішення спрямовані на чітке маркування телевізійних передач. Це потрібно, щоби ті канали могли надавати необхідну батькам інформацію про те, дітям якого віку можна їх переглядати.
Раніше були звернення щодо порушення українськими телеканалами законодавства, покликаного захищати права неповнолітніх глядачів. Але наразі Нацрада спрямувала всі свої потужності на моніторинг порушення телеканалами виборчого законодавства. Тож наша організація продовжує фіксувати демонстрування фільмів, які порушують права неповнолітніх глядачів: йдеться про бойовики, жахи, містику в непередбачений для цього час.
- Пане Максиме, Ваша організація постійно здійснює моніторинг того, що транслюють телеканали. Конкретизуйте, будь ласка, у чому вони найчастіше йдуть проти закону?
- Щоби продемонструвати фільм, телеканал мусить звернутися до Мінкульту та отримати посвідчення, в якому вкажуть глядацьку аудиторію, якій можна його дивитися. А Нацрада своїм рішенням встановлює час, коли його можна показувати. Так, є фільми "для загальної аудиторії", які позначають зеленим кружечком і їх можна демонструвати протягом цілої доби. Інша категорія - 14 і 16 років. Такі передачі повинні маркувати жовтим трикутником, а показувати їх можуть - категорія 14 років - з 18 години, а категорія 16-ти - з 21 години. Фільми ж для людей віком від 18 (з червоним квадратиком) мали би демонструвати з 23 і з 24 години відповідно.
І от деякі загальнодержавні телеканали фільми, які мали би позначати жовтим трикутником і показувати після 21 години, пускають в ефір в день, маркуючи їх зеленим кружечком. Тобто вони таким чином фальсифікують дані і обманюють батьків.
Через це відбувається ось що: коли дорослі на роботі, їхні діти приходять зі школи додому і дивляться по телевізору фільми зі сценами жорстокості, насильства і навіть з еротичними елементами. А оскільки в дитяча психіка ще не стійка, вона може сприймати те, що бачить з екрану як спосіб дії у певних життєвих ситуаціях.
- Як, на Вашу думку, можна було би реально вплинути на ситуацію?
- Тут мала би рішучіше діяти Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. Вона, кажучи про невирішення проблем, зсилається на замалий апарат. Але ж якщо їм бракує людей, і через це частина питань проходять повз них, тоді логічно, що треба набрати більший штат!
І тоді можна буде жорсткіше стежити за дотриманням телеканалами законодавства, застосовуючи реальний примус. Це абсолютно можливо.
Галина Буняк
|